About

O profilaktyce zakrzepów - kogo dotyczy?

WSZYSTKICH!!! Szczególnie tych, którzy nie chcą “dorobić się” w przyszłości takiego obrazu na ujściu przewodu pokarmowego.

Dlaczego?

Zakrzepy powstają zazwyczaj w wyniku odwodnienia, odwodnienie zagęszcza krew, która płynie wolniej przez małe naczynia splotów okołoodbytniczych. Kiedy taka zagęszczona krew trafi do nieco szerszego naczynia - zgodnie z przwem Bernoulie’go zwalnia jeszcze bardziej i… krzepnie. Zakrzepy cześciej dotyczą osób ze współistniejącą chorobą hemoroidalną, ale mogą również powstawać u osób wolnych od choroby hemoroidalnej. Zakrzep brzeżny najczęściej powstaje na zawnątrz, u ujścia odbytu, ale może obejmować również naczynie/a w kanale odbytu. Innym rodzajem zakrzepu jest zakrzep guzka krwawniczego, ten typ zakrzepu jest znacznie bardziej dolegliwy dla chorego - boli i trudniej się go leczy

Dieta, nawadnianie organizmu, tryb życia

Wszystko to jest opisane TU Dochodzi jednak jeszcze jedna ważna informacja:

Akohol!!!

Alkohol odwadnia i w większym steżeniu działa przeciwbólowo. Pijący alkohol 40% nie czuje bólu towarzyszącego powstawaniu zakrzepu, nie zmienia pozycji, co czasem może zapobiec powstaniu zakrzepu i… nieszczęście gotowe. Najgorszym “wywoływaczem” zakrzepów jest jednak PIWO!. Niewielka zawartość procentowa alkoholu w piwie działa wystarczająco mocno odwadniająco, ale ekstrakt chmielu, sam w sobie będący silnym środkiem moczopędnym, współdziałając z akoholem generuje zakrzepy bardzo łatwo. Wielokrotnie moi pacjenci mówili: “wypiłem tylko jedno piwo”. Wystarczy! Tym którzy nie moga zostać abstynentami doradzam białe wino, ale z dość poważnymi restrykcjami. Wolno wypić tylko jeden kieliszek wina, i “szybko popić” wino przynajmniej trzema kieliszkami wody. O ile “jeden kieliszek” jest pojęciem precyzyjnym, o tyle “przynajmniej trzy kieliszki” dają pijącemu sznsę wypicia większej ich liczby niż 3 .

Aspiryna

W małych dawkach - 0,075/dobę działa antyagregacyjnie na stałe elementy krwi. W normalnym języku oznacza to, że mała dawka aspiryny zmniejsza możliwość powstania zakrzepu. Jeżeli ktoś ukończył 40. lat to może, jeżeli nie jest uczulony na kwas acetylosalicylowy lub inne elementy tabletki, codziennie przyjmować 75mg aspiryny jako profilaktyke zatorowo-zakrzepową.
Copyright © by Centrum HEMORON ® - Polska 2000 - 2020
hemoroidy.net
O profilaktyce zakrzepów
:-)