About

O profilaktyce szczelin odbytu - kogo dotyczy?

WSZYSTKICH? Na szczęście NIE! Najbardziej narażeni na powstanie szczeliny odbytu są tzw. i ntrowertycy myślący Pod tym linkiem (dostęp 19/07.2020) wyjaśniono “kto zacz”

Dlaczego?

Myslący introwertyk gromadzi w sobie stress, oczywiście kiedyś ten stres rozładowuje w wybuchu przypominającym detonację bobby A. Introwertyk nawet po takim wybuchu nadal się stresuje faktem, że do wybuchu dopuścił. Uprzedzając pytanie: co ma stres do odbytu i jego szczelny? Odpowiadam: prawie wszystko. Szczelina odbytu powstaje w następstwie pogorszenia ukrwienia śluzówki kanału odbytu. Większość przypadków niedokrwienia śluzówki odbytu jest spowodowana nadmiernym napięciem zwieraczy. Zwiekszone napięcie zwieraczy jest typową reakcją “obronną”. Jeżeli czynnik stresogenny nie mija to podwyższone napięcie zwieraczy utrzymuje się, a już po kilku godzinach może spowodować takie niedokrwienie śluzówki odbytu, że ulega ona martwicy i pęka w najgorzej ukrwionym miejscu czyli od strony kości ogonowej. Takie pęknięcie śluzówki to właśnie szczelina odbytu, która jest zwykłą raną. Rany mają to do siebie, że bolą, a ból generowany przez szczelinę jest dodatkowym, lokalnym bodźcem stresogennym. U wiekszości introwertyków sama swiadomość tego procesu jest wystarczającą profilaktyką. U tych osób, u których jednak doszło do powstania szczeliny i została ona wyleczona metodą stosowaną w naszej przychodni, świadomośc, że mozna szybko wyleczyć szczelinę też działa profilaktycznie! Należy pamiętać, że brak stresu generowanego “w głowie” nie gwarantuje braku szczeliny. Może go zastępować stres lokalny, np. polip w kanale odbytu, choroba hemoroidalna itp., dlatego szybkie leczenie przyczyn miejscowego stresu również działa profilaktycznie.

UWAGA!

Fachowa literatura medyczna opisywała przypadki nierozpoznanych, nieleczonych, lub żle leczonych szczelin odbytu które doprowadziły do samobójstw pacjentów. Problemu szczeliny odbytu nie wolno lekceważyć!
Copyright © by Centrum HEMORON ® - Polska 2000 - 2020
hemoroidy.net
O profilaktyce szczelin odbytu
:-)